Have you played

Quiz Run World Tour

iOS DownloadAndroid Download

Quiz Run World Tour

Are you ready to discover the World in a playful way? Give answers to questions and start to run. Any right answers will help you to run further to reach new countries and discover the World. A new kind of trivia game with full of good questions and their informative comments. This game is not only a trivia game but also a source of new informations about different type of categories such as movie, art, sport or general knowledge.
NEW INFORMATIONS
This trivia game is much more than a standard quiz app. You can travel the World by using your own knowledge and reaching new countries will give you extra informations about them. Who knows, maybe you can find your next destination to travel :slightly_smiling_face:
MARATHON
Run! Only right answers count. If you are not sure which one is right, double chance button will help you to find. It’s the only game let you discover the world by running.
WORLD TOUR
— Did you know that Elizabeth II is far and away the world’s largest landowner with her 6.6 billion acres?
— Have you heard about that Ancient Rome had a 4 story tall shopping mall that had 150 shops and offices?
Every country has its own special fun facts waiting for you. Run through the countries, discover the world.
INFORMATIVE COMMENTS
We prepared thousands of questions in 4 different categories and still creating new ones. Every question includes its own informative comments about the correct answer. If you are right about the answer you will add new information to your knowledge. If you are wrong you have the chance to learn the right one with extra information.
3 – 2 – 1 …START!
It’s your turn now. Download “Quiz Run – World Tour” free and start to run. Discover the world in a playful way.
Have fun 🙂

Bilgi Maratonu Dünya Turu

Dünya turuna çıkmaya hazır mısın? Soruları cevapla, koşmaya başla. Her doğru cevap ile kilometrelerce ilerle ve Dünya’yı keşfet! Yepyeni bir bilgi yarışması seni bekliyor. Farklı kategoriler, eğlenceli sorular ve sorulara özel yorumlar ile maratona başla ve Dünya turunu tamamla.
YENİ BİLGİLER
Bir bilgi yarışmasından çok daha fazlası, bilginle Dünya turu yaparken, her ülke hakında ilginç bilgiler seni bekliyor. Senin için özenle hazırlanmış sorular ve yorumları ile bilgi dağarcığın daha da zenginleşiyor.
MARATON
Uzun bir koşuya hazır olun. Sadece doğru cevaplar sizi daha ileriye götürüyor ama hiç merak etmeyin yanlış cevaplasanız da şansınız devam ediyor. Bu arada ‘Çift Cevap Jokeri’ de koyduk, çok etkili birşey oldu ve takıldığın soruda imdadına yetişiyor.
DÜNYA TURU
– İngiltere Kraliçesinin Dünya üzerindeki topraklarının 6’da 1’inin sahibi olduğunu biliyor muydun?– Peki İstanbul nüfusunun 131 ülke nüfusundan daha fazla olduğunu?
Her ülke hakkında ilginç bilgiler seni bekliyor, eğer Dünya turu yapma fikrin varsa rotanı çizmeden önce mutlaka bu oyunu oyna.
SORULAR / YORUMLAR
Senin için özenle hazırladığımız 1000’lerce soru var ve her gün yenilerini ekliyoruz. Seçtiğimiz bazı sorular için bilgilendirici ve eğlenceli yorumlar ile de hem güldürüyor hem de güldürürken düşün…. (hayır hayır bilgi dağarcığınızı zenginleştiriyoruz)
Resimli sorularımızda hiçbir katkı malzemesi yoktur, sizin için en güzel, en eğlenceli ve en kaliteli resimleri seçiyor ve o resme özel çok orijinal sorularımızı hazırlıyoruz.
FARKLI KATEGORİLER
Uzmanlık alanın hangisi? Genel kültür mü? Dizi / Film? Spor? Yoksa Müzik mi? İstediğin kategoriyi seç ve hemen oynamaya başla. Sizden gelen istekler doğrultusunda yeni kategoriler de eklenecektir.
YARIŞA KATIL
Facebook ile kolayca bağlanabilir ve diğer oyuncular arasındaki sıralamanı görebilirisin. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edip ödüllü yarışmalarımıza katılabilir ve birbirinden güzel ödüllerin sahibi olabilirsin.
3 – 2 – 1 BAŞLA!
Şimdi tek yapman gereken Bilgi Maratonu Dünya Turu’nu Hemen Şimdi Ücretsiz İndirmek ve koşmaya başlamak.